Porady hydraulika
Jeśli masz problemy z instalacjami, zapraszamy do zapoznaniania się naszymi poradami. Może dzięki temu interwencja hydraulika nie będzie konieczna, a Ty zaoszczędzisz na czasie i pieniadzach.
- Główne powody awarii hydraulicznych wymagających interwencji fachowca:
- wyciek spod wanny, umywalki, zlewu lub ściany, którego źródło jest trudne do zlokalizowania
- pękniety przewód doprowadzający wodę lub kłopoty z spłuczką, cieknącym kranem, itp.
- uszkodzona rura np., z powodu niewłaściwego zamontowania w ścianie, wady materiałowej lub poprzez przypadkowego przewiercenie
- zapchana kanalizacja lub odplyw z umywalki, wanny lub zlewozmywaku
Jak udrożnić rury?
Jeśli chcesz spróbować samodzielnie usunąć zanieczyszczenia z instalacji kanalizacyjnej bez pomocy hydraulika będziesz potrzebował 1/3 szklanki sody oczyszczonej i szklankę zwykłego, spożywczego octu. Sodę i ocet wymieszaj w jednym naczyniu i poczekaj kilkadziesiąt sekund, aż miedzy tymi substancjami dojdzie do reakcji chemicznej. Następnie wlej wszystko do zatkanej rury i poczekaj 5 minut, aby spłukać to gorącą wodą. Jeśli nie masz sody oczyszczonej spróbuj samego wrzącego octu lub Kreta.
Przed rozpoczęciem odtykania zlewozwmywaka lub umywalki należy zatkać otwór przelewowy. Jeśli posiadasz zlew dwukomorowy, to w drugiej komorze zatkaj także odpływ. Do odpływu, który ma być czyszczony należy nalać tyle wody, aby był cały przykryty. Przyłóż przepychacz do odpływu i wykonaj kilka szybkich ruchów, aby w instalacji powstało podwyższone ciśnienie, po czym zwolnij odpływ, a woda niech swobodnie spływa. Powtórz tę czynność kilkukrotnie, aż zauważysz poprawę w szybkości spływania wody.
Jak wyczyścić syfon?
Podstawą dbałości o stan syfonu umywalki jest jego regularne czyszczenie. Przed rozpoczęciem rozkręcenia syfonu należy pod nim podłożyć wiadro lub miskę. Odkręć złączki i wyjmij syfon, następnie przemyj go najlepiej pod ciśnieniem bieżącej wody. Odkręć rurę łączącą zbiornik syfonu i za pomocą wygiętego drutu lub specjalnej spirali usuń wszelkie nieczystości. Po wyczyszczeniu i przykręceniu syfonu pozwól wodzie swobodnie spływać przez kilkadziesiąt sekund.
Co robić, kiedy zlew jest częściowo zapchany i nie chcemy wzywać hydraulika?
Najczęszczą przyczyną zapchania zlewu są fusy z kawy lub herbaty, resztki jedzenia, oraz wlewanie roztopionego tłuszczu. Jednym ze sposobów udrożnienia zlewu jest zastosowanie środków chemicznych. Nie należy ich jednak stosować zbyt często, zwłaszcza jeżeli masz stare żeliwne rury kanalizacyjne, ponieważ środki te przyspieszają znacząco korozję. Jedynymi bezpiecznymi środkami są te zawierające podchloryn sodu w formie żelu. Środki czyszczące zawierające podchloryn sodu są bezpieczne i skuteczne: jest to środek wybielająco-rozpuszczający i nie powoduje on krystalizacji osadów. Najgorszymi środkami chemicznymi są granulki zawierające wodorotlenek sodu zawierające aktywatory aluminiowe i magnezowe. Używanie takich środków powoduje powstawanie kamienia w rurze i kolejne zatkanie jest już tylko kwestią czasu. Kamień osadowy może także spowodować pęknięcie rury przy próbie udrażniania spiralą czyszczacą. Niejednokrotnie odetkanie takiej rury przez hydraulika jest niemożliwe i konieczna jest wymiana całej instalacji.
Stosowanie środków chemicznych ma jedynie sens tylko przy częściowym zapchaniu zlewu. Jeśli zlew jest zapchany całkowicie, to lepiej skorzystać z pogotowia hydraulicznego, które działa już nawet w niewielkich miastach.
Jak wymienić uszczelkę w kranie bez pomocy fachowca z branży hydraulicznej?
Wymiana uszczelki jest czynnością dziecinnie prostą i każdy poradzi sobie bez pomocy hydraulika. Przed przystąpieniem do pracy zamknij główny zawór wody. Odkręć kran, aby z rur spłynęła cała woda. Można przygotować dużą miskę lub wiadro, gdyby w kolankach rur zgromadziła się pewna ilość wody. Usuń zaślepkę przykrywającą śrubę blokującą pokrętło za pomocą niewielkiego śrubokrętu. Jeśli śruba się zapiekła, to konieczne będzie użycie klucza nastawnego owiniętego materiałem, aby nie uszkodzić baterii. W standardowych bateriach zaślepka niebieska oznacza wodę zimną, a czerwona - ciepłą. W bateriach z mieszaczem mamy tylko jedną zaślepkę. Baterii z dźwignią się nie naprawia - jeśli dostaną się do nich jakieś zanieczyszczenia z rur, trzeba wymienić całą baterię.
Delikatnie wykręć śrubę kluczem w kierunku przeciwnym do ruchu zegara, która znajduje się pośrodku kranu i usuń pokrętło. Zdejmij uszczelkę znajdującą się u podstawy dławicy, nałóż nową i przykręć wszystko z powrotem. Nowa uszczelka musi być takiej samej wielkości, co poprzednia. Dobrze mieć dwie lub trzy uszczelki różnej średnicy, najlepiej nylonowe, gdyż są bardziej odporne, na działanie gorącej wody.
Zwyczajowo, przy wymianie uszczelki zawsze oczyszcza się także sitko w kranie, w którym zbierają się różne nieczystości. Można także usunąć kamień z sitka za pomocą podgrzanego octu i zanurzeniu go na kilkanaście minut.
Po skończonej pracy odkręć kran i pozwól wodzie spływać aż do czasu, gdy strumień stanie się równy - w ten sposób unikniesz tworzenia się i zalegania bąbelków powietrza wewnątrz instalacji.
Czasem zdarza się, że przyczyną kapania kranu nie jest zużyta uszczelka, ale dławica, która jest niedostatecznie dokręcona. Jeśli po dokręceniu dławicy woda dalej kapie, to wtedy dopiero należy wymienić uszczelkę w kranie.
Sposób postępowania podczas awarii hydraulicznej związanej z wyciekiem wody.
W przypadku wycieku wody należy jak najszybciej odciąć dopływ wody, aby ograniczyć dalsze zniszczenia w mieszkaniu. Każdy mieszkaniec powinien wiedzieć o umiejscowieniu zaworów odcinających dopływ wody do poszczególnych urządzeń lub pomieszczeń. Znajdują się one często pod toaletą, kranem, zlewem lub za pralką, zmywarką, czyli, gdzie rura połączona jest z urządzeniem.
Jeśli problem jest większy i nie dotyczy tylko jednego urządzenia, lub nie potrafimy zlokalizować zaworu odcinającego, to należy niezwłocznie zakręcić zawór główny, który musi się znajdować przy rurze doprowadzającej wodę do całego mieszkania lub posesji. Zawór należy kręcić pokrętłem w prawo do oporu, aż do pozycji Z.
Jeśli zamontowane są u nas zawory kulowe lub motylkowe, należy przekręcić rączkę w poprzek do linii zaworu. Dobrym zwyczajem jest, aby w przypadku, gdy do zakręcania zaworu niezbędny jest klucz nastawny lub kombinerki, to te narzędzia na stałe leżą blisko zaworu, aby nie trzeba je było szukać w panice podczas awarii.
Jeśli rura jest wyraźnie pęknięta lub dziurawa, to samodzielna naprawa nie wchodzi w rachubę i należy zadzwonić po doświadczonego i rzetelnego hydraulika, o którego we Wrocławiu wcale nie jest łatwo. Pod telefonem 603 914 983 znajdziesz pomoc, która z pewnością Ciebie usatysfakcjonuje i szczrze będziesz mógł polecać ją znajomym.
W okresie zimowym warto sprawdzać licznik wody, gdyż czasem wyciek wody jest niewidoczny, a woda płynie pod podłogą prosto w ziemię. W takim przypadku licznik cały czas kręci się, mimo zakręconych wszystkich kranów. Taka awaria jest bardzo niebezpieczna i grozi ogromnymi zniszczeniami, a więc kosztami. Tylko szybka interwencja hydraulika może te straty znacznie zminimalizować.
Co zrobić, gdy woda z kranu nie chce lecieć?
Jeżeli woda nie chce lecieć, to rura doprowadzająca wodę jest zatkana lub uszkodzona mechanicznie. Powodów może być kilka, np. kamień powstały z twardej wody i wymieszany z rdzą. Hydraulicy idący na łatwiznę namawiają od razu na wymianę takiej rury, co wiąże się z większymi kosztami w porównaniu z metodami chemicznymi lub ciśnieniowymi. Często wystarczą tylko stare, dobre i wypróbowane metody doświadczonych fachowców.
Wyciek wody trudny do zlokalizowania
W przypadku zastosowania w domu technologii rur plastikowych z peszlem ochronnym (styropian i folia przeciwwodna) może zdażyć się, że mamy wyciek wody, jednak nie potrafimy zlokalizować źródła. Najgorzej, co możemy zrobić, to pochopna decyzja o kuciu ściany lub podłogi. Przyczyna awarii bywa czasem bardzo prozaiczna i może wynikać z niewłaściwego montażu muszli klozetowej lub umywalki. W takiej sytuacji woda najczęściej zaczyna się gromadzić w peszlu ochronnym i może być w wielu miejscach nawet kilkadziesiąt metrów od przyczyny wycieku. Znany jest przypadek, że hydraulik skuł 30 metrów podłogi i dotarł do zlewozmywaka.
Naprawy hydrauliczne, które możesz zrobić samemu.
Zamiast dzwonić po hydraulika, spróbuj usunąć nieduże awarie bez pomocy fachowca. Każdy dorosły mężczyzna o przeciętnej inteligencji bez problemu uszczelni brzeg wanny lub odetka zatkany zlew.
Przeważnie przynajmniej jeden brzeg wanny przylega do ściany i niezbędne jest jego uszczelnienie. Wystarczy równo nałożyć silikonem sanitarnym niewielką warstwę wzdłuż stycznej do ściany krawędzi wanny. Silikon bezbarwny jest lepszy, ponieważ uniemożliwia powstawanie grzyba. Innym rozwiazaniem jest spejalna listwa przyklejana silikonem, który unimożliwi podciekanie brzegu wanny.
Aby odetkać zlew należy wlać do odpływu wodę, którą dociskamy popularną gumową przepychaczką. Następnym krokiem jest energiczne oderwanie przepychaczki - czynność tą powtarzamy kilka, kilkanaście razy. Jeśli ten sposób nie wystarczył, to należy odkręcić syfon podstawiając wcześniej pod nim miskę. Jeśli brudy i zanieczyszczenia same nie wypadły, to wykorzystajmy kawałek drutu, aby wygrzebać i usunąć przyczynę naszych kłopotów.
Instalacje z rur stalowych
Rury stalowe dobrze wykonane i zainstalowane w budynkach mogą starczyć na długie lata ze względu na dobre przewodnictwo cieplne, odporność na wysoką temperaturę i dobre przewodnictwo elektryczne. Głównym zagrożeniem dla takich instalacji jest nieodpowiednia woda powodująca powstawanie rdzy i kamienia w rurze. Gazy rozpuszczone w wodzie wchodzą w reakcje chemiczne z rurą, a następnie powstają ubytki, które kończą się pęknięciem. Związki magnezu i wapnia także wchodzą w reakcje z produktami korozji, a to jest przyczyną powstawania kamienia i zmniejszania się przekroju poprzecznego rury. Instalacje stalowe przez które płynie ciepła woda są bardziej narażone na awarię, ponieważ reakcje te zachodzą szybciej, im wyższa temperatura. W instalacjach centralnego ogrzewania zaleca się jak najrzadszą wymianę wody, ponieważ każde nowe napełnienie grzejników dostarcza nowej porcji składników do niekorzystnych reakcji chemicznych powodujących korozję rur.
Dodatkową zaletą instalacji z rur stalowych jest zastosowanie pakuł do połączeń miedzy poszczególnymi elementami. Pakuły podczas drobnego wycieku zbierają wodę z kamieniem z którego po niedługim czasie tworzy się uszczelniający korek.
Instalacje z rur miedzianych
Zastosowanie miedzi jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie dla instalacji centralnego ogrzewania. Ze wzglęgu na całkowitą odporność na korozję można spotkać we Wrocławiu sprawne instalacje wykonane przez hydraulików jeszcze w czasach przedwojennyvch. Instalacje z rur miedzianych mają także właściwości przeciwgnilne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Instalacja miedziana nie ulega utlenianiu, ma gładką powierzchnię uniemożliwiającą powstawanie jakichkolwiek osadów i zapewnia poza higieną także estetyczny i ciekawy wygląd. W razie potrzeby rury miedziane łatwo się demontuje i przystosowuje do nowych wymagań, np. podczas remontu w domu lub mieszkaniu.
Instalacje z rur plastikowych
Plastik charakteryzuje się całkowitą odpornością na powstawanie kamienia osadowego, niską ceną, dużą elastycznością i małą wagą. Oczywiście rury plastikowe nie korodują, a montaż jest łatwy i przyjemny.
Rury wykonane z Polipropylenu (PP)
Polipropylen ze względu na swoje właściwości, takie jak sztywność, odporność na wysoką temperaturę i długa żywotność nadaje się do instalacji wody zimnej i ciepłej oraz centralnego ogrzewania. Poszczególne elementy łączy się na gorąco w temperaturze około 250 C. Instalacje z Polipropyleny ze względu na swoją elastyczność bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom mechanicznym, a także są nietoksyczne, wolne od wszelkich metali ciężkich. Rura z Polipropylenu odporna jest na siły rozciągające i pojawianie się osadów, są lżrjsze od rur miedzianych i stalowych, amortyzują uderzenia hydrauliczne i nie przenoszą drgań. Nie mają wpływu na smak i zapach wody, są łatwe w transporcie i mają estetyczny wygląd.